top of page

ŞİRKETLERDE YÖNETİCİLER ÇALIŞANLARI VE EKİBİ İLE GERİ BİLDİRİM KÜLTÜR ORTAMINI NASIL OLUŞTURMALIDIRGeri bildirim süreci, çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini anlamalarına yardımcı olur. Bu sebepten geri bildirim, şirketlerde kullanılan bir durum değerlendirme sistemi yerine geçen bir araç olarak kullanılmaktadır.


Çalışanlar geri bildirimlerin gelişim amaçlı yaşandığını gördüğü zaman ve yöneticiler bilgilerin yararlı olduğuna inandığı zaman geri bildirim süreçlerinden işletmelerde çok verimli ve iyi sonuçlar alınabilmektedir.


Yöneticiler için önemli olan nokta geri bildirimin kalitesidir. Hedefler karşısında kişilere yeterli geri bildirim verilerek çalışanların desteklenmesi gerekmektedir.


İşletmelerde geri bildirimler,samimiyet çerçevesinde verilmeli ve geri bildirimi iletişimlerinizi daha üretken bir yere doğru yönlendirecek bir pusula olarak kullanmalısınız.

Şirketlerde geri bildirim sürecinin iyi bir biçimde yönetilmesi yalnızca gelişim amaçlı uygulamaya konulmasıyla, yöneticilerin ve çalışanların süreç hakkında kendilerini rahat hissetmeleriyle sağlanmalıdır.Liderlerin geri bildirim süreçlerini iyi yönetmesi gerekmektedir.Ekiplere,samimiyetle geri bildirim uygulayamadıkları zaman,işletmelerde aynı hatalar sürekli tekrarlanmaktadır.

Bir yönetici olarak ekip arkadaşlarınıza geri bildirim uygulamak konusunda kararlı olduğunuzu ve onlardan düzenli olarak yönlendirme ve geri bildirim isteklerinizi söylemelisiniz.

Farklılıkları fark edin


Çalışanlar bazen geri bildirim ile ilgili bilgileri paylaşmakta gönülsüzdür, bazı çalışanlar ise aslında bu bilgileri bilmek, almak ve aktarmak istediklerini ortaya koymaktadırlar. Ekipler içerisinde geri bildirim paylaşımları insanların daha hızlı bağ kurmasına izin verir. Detayların farkına varmak başkalarına dikkat etmeyi, o anda çalışana karşı ilgili olduğunuzu göstermenin iyi bir yolu olabilir. Küçük detayları fark edip paylaştığınızda, bu kişisel olarak çalışanlarla ilgilendiğinizi göstermenin de bir yoludur.

Bu geri bildirimler sayesinde çalışanlara ve ekip arkadaşlarınıza gelişebilecek olan özellikler ile geliştirilmesi gereken özellikler açıklanmalıdır.

Çalışanlara işletmelerde başarının ne olduğunu göstermek ve işleri yeterince iyi olmadığında kişilere bu geri bildirimleri söylemek gerekir.


Bir yönetici olarak ekipleriniz den geri bildirim istemede ısrarcı olmalısınız.

Geri bildirim almakta sıkıntı yaşıyorsanız, kendi kendinize geri bildirim vermekle işe başlayın ve birinin bu konuda mutabık kalması için ona şans verin. Bir yönetici olarak çalışan tarafından geri bildirim aldığınızda ise bu durumu hiçbir zaman eleştirmemelisiniz.Sadece çalışana geri bildirimi için teşekkür etmelisiniz.Bu,geri bildirimi değerlendirmeye almalısınız.

Geri bildirim istemede ısrarcı olun,ekiplerinizi takdir edin,gelişim yönlerini belirleyin ve geri bildirimlerinizi ölçün,işletmelerde geri bildirim kültürünü bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Geri Bildirim Almak İçin Bazı Soru Örnekleri;


Yaptığım ve yapmaya devam etmemi istediğin şeyler nelerdir?

Çok sık yapmadığım ama daha sık yapmamı beklediğin şeyler nelerdir?

Senin için nasıl daha iyi bir lider ve ekip arkadaşı olabilirim?

Çalışma hayatının daha iyi olması için ben ne yapabilirim?

Süreçte gördüğün en büyük problem ne?

Yerimde olsaydın,neyi farklı yapardın?

Birlikte çalıştığımız sürede seni en çok ne mutlu ve ne mutsuz etti?

Birlikte daha iyi çalışmamız için yapabileceğim herhangi bir şey var mı?

Israrla geri bildirim talep etmek her türlü başarılı ilişkinin önemli bir boyutudur. Öz farkındalığınızı artırır,başkaları üzerinde yarattığınız etkinin daha çok farkına varmanıza yardım eder.

Güvenli ekip kültürü oluşturmanıza yardım eder,bu da yüksek performanslı ekipler geliştirmenin anahtar yoludur.

Çalışma Arkadaşlarınızı Takdir Edin


Takdirin amacı yalnızca insanları iyi hissettirmek değildir;neyi daha fazla yapmaları gerektiğini öğrenmeleri için onlara yardımcı olmaktır.Çalışanları takdir etmek ekibin tamamına yardımcı olur.Herkese başarının nasıl bir şey olduğunu gösterir.Unutmayın,takdir eleştiriden daha önemlidir.İyi şeylere odaklanmanıza yardımcı olur.

Gelişim Odaklı Olun

Geri bildirimde bulunurken,en önemli şey mütevazi olmak ve yardım etmektir.Çalışanların geliştirmesi gereken yönleri olabilir ve böyle bir durumda kişiye bunu söylemelisiniz.Yönetici olarak açık bir dille çalışana yardımcı olma niyetinizi iletmelisiniz.Bu görüşmeyi bizzat ve baş başa yapmakta fayda vardır.

Geri bildiriminizin netliği sizin ağzınızla değil,diğer kişinin kulağı ile ölçülür.

Ne söylediğiniz değil,başka bir kişinin bunu nasıl anladığı önemlidir.Geri bildirim verirken,diğer kişinin nasıl tepki verdiğine bakın ve buna göre kendinizde ayarlama yapın.

Performans ve motivasyon arasında pozitif geri bildirimin ilişkisi vardır. Performans yükseldikçe motivasyon artar, motivasyon yükseldikçe performans daha da artar. Performans yönetim sistemi içerisindeki geri bildirimin aşamalarında ve sonrasındaki süreç içerisinde motivasyona etkisi de görülmektedir. Bu yüzden geri bildirimlerin motivasyon üzerindeki etkilerinin olumlu olması sürecin etkin yürütülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Etkili Geri Bildirimi Türleri

Olumlu geri bildirim

Çalışanı takdir ederiz. Kolay görünür ancak vermek istediğimiz geri bildirimin doğru anlaşıldığından emin olmamız gerekir. Ekip içinde yüz yüze verilmesi ve diğer çalışanlar tarafından da bilinmesi tercih edilir.


Yapıcı ve gelişim alanları ile ilgili geri bildirim

Çalışanlara gelişim alanları ile ilgili destek olunur. Zor görünür ancak eğer güven ilişkisi kurulursa ve olumlu geri bildirim ile dengeli verilirse olumsuz bir deneyim yaşatmaz. En çok, etkili verilen yapıcı geri bildirim türlerindendir. Ekip içinde verilmemelidir. Çalışana özel görüşmelerle verilmesi daha uygundur.

Ortamı durumu yakalamak ile ilgili geri bildirim

Kişilere davranışın gerçekleştiği durumu, ortamı olabildiğince somut anlatmaktır.

Bu tür geri bildirimlerde durumu anlatırken ne kadar çok detay kullanır ve durumu somut veriler ile açıklarsak çalışana vereceğimiz geri bildirimde o kadar açık ve net olur.


Davranışı anlatmak ile ilgili geri bildirim

En kritik geri bildirim türüdür.Bu geri bildirimlerde yapılan en büyük hata;çalışanların davranışını değil,kişiyi eleştiren sıfatların kullanılmaması çok önemlidir.

Çalışana bu tür geri bildirimi tanımlarken eylemleri kullanmayı bilmeliyiz,böylece davranışı yargılama hatasından kaçınabiliriz.

Geri bildirimde ne söylediğimiz kadar,nasıl söylediğimiz de çok önemlidir.

Çalışanlara,işletmelerde net bir gelişim planı belirleyerek,düzenli geri bildirimlerle belli bir süre içinde gelişimin,ekipte verimlilik ve performans arttırıcı özellik olduğu bilinmelidir.

Ekiplerinizi geri bildirimlerde,cesaretlendirin ve motive edin.Çalışanlara,geri bildirimin gelişim odaklı olduğunu mutlaka hatırlatın.Birinin gelişimine yardımcı olmak amacıyla verilen samimi ve dürüst geri bildirim, çok değerli bir hediyedir.

Çalışanlar için yapılan, değerlemeler sonrasında yapılan geri bildirimler işletmelerde zamanında ve etkin geri besleme ile yapılmalıdır. Geri bildirimler her zaman çalışanlarla paylaşılmalıdır. Geri bildirim görüşmeleri standartlara ulaşma düzeyi ve yapılması gerekenler konusunda çok bilgilendiricidir.


Bir yönetici olarak işletmelerde geri bildirimin çalışanların kariyerlerinin en iyi işi yapmalarına yardımcı olmakla ilişkili bir unsur olduğu ilgili ekip ve kültür ortamı yaratın.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page