top of page

İŞ HAYATINDA FIRSATLARI KOVALA

Güncelleme tarihi: 14 Ağu 2023
İŞ HAYATINDA FIRSATLARI KOVALA


İş hayatında veya yaşamda her insanın mutlaka önüne fırsatlar çıkmaktadır.Bazıları bu fırsatları farkındadır.Bazıları ise sadece gününü hiçbir şeyden habersiz geçirmektedirler.Bazı insanlar ise fırsatları ve avantajları kendileri çalışarak bu fırsatları kovalayarak istedikleri işe veya yaşama kavuşmak için neler yapmaları gerektiklerini bilenlerdir.

Bu yazımızda fırsatlar hakkında neler bilmeniz gerekiyor ve fırsatları nasıl tanımlamalıyız üzerine bilgiler vermeye çalışıyor olacağım.

Sizden aşağıdaki soruları boş bir kağıda kendiniz cevaplayarak doldurmanızı rica ediyorum.Bu cevaplarda doğru veya yanlış yoktur ama farkındalığımızın hangi seviye de olduğunu görmek için kendinizdeki cevaplar size fırsatlar konusundaki bakış açınızı gösterecektir. Şimdi sorularımıza başlayalım;Fırsatları kovalamak nedir ?


İş yaşamındaki fırsatlar karşınızda durur ama ne kadarınız o fırsatları görür ve değerlendirir?


Fırsat yakalamak her insanın kendi elindedir ama bunun için ne yapılması gereklidir?


Sen potansiyelinin farkında mısın?


İşe yarar sağlayabilecek hangi özelliklere sahipsin, güçlü yönlerin ne ve neler seni harekete geçirir?


Hayatındaki fırsat kapılarını açmak için nereden ve nasıl başlamak gerekir?


Yukarıdaki soruların cevaplarıyla birlikte sizlere her insanın hayatında olan fırsatların nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve fırsatların nasıl aslında hayatınızda olduğunu ama bunları nasıl fark edebileceğinizi bu yazı dizimizde açıklamaya çalışıyor olacağım.


Fırsatları kovalamak dediğimiz durum sizi başarıya götürecek ufak kestirme yollar sunan başarınızın görülmesini sağlayan ve sizin iş hayatınızda yükselmenize olanak veren noktaları sizlere anlatan veya hatırlatan bir sözcüktür.Fırsat kovalamak başarınızın anahtar kelimesini oluşturur.

Bu fırsatlar her an sizinledir. Mesela; bir örnek vermek gerekirse iş hayatınızda başarılı bir iş yaptınız bununla övündünüz ama kimse yaptığınız bu işi görmedi veya fark etmedi.Bunlar neler olabilir çok iyi bir satış yaptınız ama üst yöneticiniz bunu fark etmedi ve siz bu süreçte ne yaptınız kendi kendinize durup yine beni fark etmedi deyip konuyu kapatıp köşeye mi çekileceksiniz yada üst yöneticinize bir rapor hazırlayıp yaptığınız satış konusunda çok iyi bir ivme yakaladığınızı anlatmakla bunu bir fırsata mı dönüştüreceksiniz? Tabi ki, yaptığınız iyi bir işi mutlaka fırsata çevirmelisiniz. İşte demek istediğim tam da bu siz yaptığınız işte bir fırsat kovaladınız. Örnekteki çalışanın yaptığı gibi iyi bir satışla ilgili herkesin sizi fark etmesini beklemediniz ve çalışan vazgeçmedi bir rapor hazırlayıp yaptığı ve başardığı satışı üst yöneticisine rapor hazırlayarak etrafındaki kişilere bir farkındalık kazandırdı.Siz de kendinizi yaptığınız iyi bir işle fark ettiriniz.Yani,örnekteki kişinin bu fırsatı kovalamayı başardığı gibi...Şimdi, bu örnekteki üst yöneticinin çalışanla ilgili nasıl bir fikri ve farkındalığı oluşacaktır. Çalışan iyi bir satış yapmış size aferin diyerek yöneticiniz sizi tebrik edecektir.

Fırsat kovalamak kendinizin yaptığı bir işi ilgiliye fark ettirmektir.Bunu bu şekilde düşünerek uygulayarak yaparsanız fırsat kapılarını aralamış olursunuz.


Fırsatlar karşımızda durur ama ne kadarımız onları fark eder ve değerlendiririz;


Düşünme biçiminizde fırsat kelimesi önemli bir yerde olmalı ilk öncelikle bu şekilde hareket etmeniz gerekir. Fırsat kelimesiyle algınız bir anda açılmalıdır. Eğer, böyle düşünürseniz size bu durum bazen çok iyi olanaklar sağlayabilir. Mesela; yine yukarıdaki çalışan ve üst yönetici örneğinden yola çıkarsak çalışan bir fırsat yakalamış ama onu nasıl değerlendireceğini bilmiyor veya bunu farkında değildir.Tam burada önemli olan fırsatları her zaman iyi değerlendirmenizdir.Eğer, çalışan yaptığı iyi bir satışı üst yöneticisine haber vermeseydi hiç kimsenin bu satıştan haberi olmayacak ve yakaladığı fırsatı kaçıracaktı ama çalışan ne yaptı fırsatı tamamen artıya çevirerek bunu iyi bir övgüye çevirebildi.

Demek istediğim fırsatlar böyledir ne kadar fark ettiğiniz ve fark ettirebildiğiniz ölçüde değerlenir.


Fırsatlar herkesin kendi elindedir bunun için ne yapılması gereklidir;


Fırsatlar eğer siz isterseniz sizinle olur yada fırsatları başkaları size sunar.Çoğu zaman konu fırsatsa kişi kendisi çalışması gerekecektir.Eğer, başkalarının size fırsat sunmasını beklerseniz bazen fırsatlar konusunda geçikmiş olma ihtimalleriniz ortaya çıkabilir.


Fırsatlar değerlidir.Yeter ki onları fark edin ve fark ettirmeyi bilin !


Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page