top of page

BİR YÖNETİCİNİN FARK EDEMEDİĞİ ŞEY ÇALIŞANLARI İÇİN ÇALIŞMA ORTAMINI YARATANLARIN KENDİSİ OLDUĞUDUR.

İşlerin etkili bir şekilde yapılması için ekip çalışması çok önemlidir. Bu nedenle ekibinizin güvenebileceği ve birlikte çalışabileceği yönetici olduğunuzdan emin olmalısınız.


İş yerlerinde güven, ekiplerinizi değişime ne kadar iyi uyum sağladığınız ve görevlerini ne kadar etkili bir şekilde yerine getirdikleriyle ölçülür. Güveniniz, fikirlerinizi dile getirerek önemli kararları nasıl etkilediğinize de yansır.


Şirketinizdeki çalışanlarınızı organize etmek için eğer doğru stratejileri ve yöntemleri uygularsanız ekibinizdeki çalışma arkadaşlarınızın güvenini kazanırsınız. Böylelikle, üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını en üst düzeyde tutabilirsiniz.


Çalışanlar iş yerlerinde yaratıcı, sadık ve verimli olabilirler ya da mutsuz ve huzursuz olabilirler.


Mutsuz ve huzursuz çalışanlar iş yerlerinde işletme performansını olumsuz etkileyebilirler. Bir çalışan böyle bir durumdaysa yöneticisi olarak mutsuz bir çalışan olmanın nedenini sadece o kişide aramamalıdır. Yönetici kendisini eleştirmeli ve böyle bir çalışanı mutsuz yapan nedir sorusunu kendisine sormalıdır.


Yöneticinin yanlış iletişimi, parçalanmış beklentiler ve şeffaflık eksikliği, çalışan ihtiyaçlarını karşılamamanın veya sorun çıkmadan önce ön görmemenin sonuçlarından birkaçı çalışanı bu duruma sokmuş olabilir. Böyle bir durumda yine karşılıklı yönetici ve çalışanın birbirine olan güven eksikliğinden kaynaklanır.


Tabi ki güveni tanımlamanın kesin bir sınırı yoktur. Güvenimizi ne tanımlar? Farklı insanların farklı güven ölçüleri vardır.


Çalışanlar ne ister bir düşünün, kafa karışıklığı olmadan mutlu ve güven ortamı içerisinde çalışabilmek ve kariyer hedeflemek ister. Yönetici ne ister çalışma ortamında etraflarındaki ekibinin kontrolünü elinde tutmak ve işletme performansını arttırmak ister.


Hayatın her kesiminden insanlarla uğraşırken bir yönetici olarak sahip olunması gereken en önemli özellik ekiplerinizdeki çalışanların güvenlerini kazanmak ve çalışanlarınızla empati kurabilmektir.

Yüksek performanslı ekipler genellikle birbirine sıkı sıkıya bağlı olanlardır. Şirketinizde bir yönetici olarak çalışanlarınızın güvenlerini kazanmanın yollarını arayın ve bu duruma yatırım yapmayı düşünün.


Şirketlerde çalışanların güvenlerini kazanamayan yöneticiler, kariyer merdivenini tırmanmayan çalışanlardan oluşan ekipleri yönetir. Böyle bir şirkette veya işletmede çalışan kişiler kısa sürede iş için motivasyonlarını ve enerjilerini kaybederler. Sonuç ise mutsuz çalışanlar…


Böyle bir durumla karşılaşmamak için, yöneticisine güvenen ekip ortamlarının yaratılması gerekir. Aynı zamanda yöneticinin asıl görevlerinden birisi de ekibindeki kişilerde kendine güvenen çalışanlar oluşturmaktır. Yani, özgüvenli çalışanların işletmelerde oluşmasını sağlamaktır. Çalışanlarının özgüvenlerini yükseltmek ve onların kariyer merdivenlerini tırmanmalarına yardımcı olmayı kendine görev edinen yöneticiler her zaman kazanç sağlayan yöneticilerdir.


Şirketlerinde hevessiz çalışan kişiler, şirket performansını olumsuz etkileyeceğinden, onlara hem şirket içinde hem de şirket dışında büyüme şansı vermek çok önemlidir.


Çalışanlarınızın güven duygularıyla ilgilendiğinizde, şirketinize uyum getirmeye ve çalışanların performanslarını iyileştirmeye bir adım daha yaklaşacaksınız. Çalışanlarınızın daha rekabetçi olmasını sağlamanın en pratik yolu onların güvenlerini kazanmalarına yatırım yapmaktır.

İyi çalışma ilişkileri oluşturmak, çalışanların güven kazanımları ve bir şirkete bağlılık için faydalıdır.


Yönetici olarak egosuz olmalısınız, güçlü yönlerinizin farkında olmalı ve ekibinize bu durumu kanalize etmek her performansın merkezine ekiplerde güven ilişkisini koymalısınız.


İş yaşamımda yönetici olarak birçok kurumsal firmada farklı roller için birçok aday adayla görüştükten ve çalıştıktan sonra, iş yerinde güven ortamı oluşturan yöneticiler ve işin baskılarına dayanabilen çalışanlar arasında bu birkaç davranış ve özelliğini fark ettim.


Güven ortamı oluşturan yönetici, çalışanların etraflarında her zaman mutlu bir çalışma ortamı sağlar. Çoğu durumda çalışanlar kendilerini rahat hissederler. Bu, onlarla çalışmayı kolaylaştırır. Bu tür ortamlarda işi yaparken yaratıcılık ve keyifli çalışma üst düzeydedir. Bu tür çalışmayla işletme performansında olumlu şekilde etkileşim sağlanır.


Bazı çalışanlar ise görüşlerini vurgulamak istediklerinde iddialı ve bazen tartışmacı olabilirler. Bu tür çalışanların yönetici olarak güvenlerini kazanın. İş hayatımda bu tür çalışanlarım oldu. Onların güvenlerini kazandım bu iddialı davranışlar sergileyen çalışanları olumlu olarak performans yönetimi için yönlendirdim. Bu iddialı ve tartışmacı tavırlarının olumlu yönlerini sadece kullanmalarını bu çalışanlara fark ettirerek iş yaşamlarına yansıtmalarını sağlayarak onların güvenlerini kazandım. Bu iddialı çalışanların tavırlarından aynı zamanda uzmanlık alanlarını iyi bildiklerini fark ettim ve bu durumda işlerini iyi yapmalarından kaynaklanan iddialı davranışları bu kişilerin bazı konularda uzman oldukları anlamını da geliyordu. Belki de bu iddialı davranışları onlara güven veren bilgilerindeki güvenceydi olduğunu söyleyebilirim.


Özgüvenin tamamen yetkin ve bilgili olmaya bağlı olmadığı doğrudur. Ancak, ekiplerinizdeki çalışanların görüşlerini çekinmeden ifade etmelerine destek sağlayacak çalışma ortamları yaratın.

Çalışanlarınızın uzman oldukları bilgilere güvenin ve bu iddialı davranışların altında aslında bilgili oldukları için iddialı olduklarını unutmayın. Bu durumu onlarla karşı karşıya gelerek değil, onlarla yan yana olarak işlerinizi faydalı hale getirebilirsiniz.


Bilinçli ve gözlemci kişiler ile çalıştım. Bu kişiler çalışmalarında güven ortamı oluşunca eylemlerinin sorumluluğunu üstlendiler ve sonuçlarına katlandılar. Bu aynı zamanda tamamlanan görevin sonuçları karşılaştırıldığında bu durum onları sağlam oyuncularda yaptı. Bu kişilerde işlerin sonuçları ne olursa olsun kendilerini hiçbir şekilde etkilemesine izin vermediler. Başarılı olduklarında mutluydular başaramadılarsa daha iyi çalışma yolları için yeni fikirler üretebiliyorlardı.


Bu tür ekipler güven ortamı sağlanarak çalışmayla sağlandı. Bunlar benim gözlemlerimden sadece birkaçı, güven ortamının performansı olumlu yönde etkilediği birçok deneyimlerim oldu.


Mutlu, güven ortamlı ve huzurlu bir iş yerinde performans her zaman yüksektir. Enerjisi yüksek bir şirkette çalışmak her zaman verimliliğimizi ve yaratıcılığımızı yükseltir.


Güven kelimesi çalışanların performans yönetimlerini arttırmak için gizli bir anahtar gibidir. Çalışanlarınızda bu anahtarı açmayı başardığınız zaman çok verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.


Şirketinizde ve işletmeleriniz de birbirine bağlı ekipler oluşturursanız ve güven ortamını sağlarsanız, her zaman kazanırsınız.


Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page